Matjažu Zupanu najvišje priznanje Triatlonske zveze Slovenije

Včeraj smo bili na Fakulteti za šport priča posebnemu dogodku ob proslavi 30 let triatlona v Sloveniji. Dogodek je bil povezan s simpozijem Zdrav triatlonec in okroglo mizo.

 

Podeljenih je bilo kar nekaj nagrad in sicer za najboljšega triatlonca (David Pleše) in triatlonko (Mateja Šimic) leta 2013, plakete za zgodovinske športne dosežke:Brane Breznikar … prvi zmagovalec triatlona na slovenskih tleh, Jani Tomšič … nekdo, ki je oral ledino tekmovalnega triatlona v Sloveniji, Nataša Nakrst … pred Matejo Šimic daleč najbolj dominantna triatlonka v Sloveniji, ekipa: Kogoj, Velepec in Kregar … ekipna medalja na EP v dolgem triatlonu 1995, Bojan Cebin … 2x svetovni prvak v duatlonu do 23 let in Mateja Šimic, prva udeleženka Olimpijskih iger v triatlonu in najboljša tekmovalka v zgodovini slovenskega triatlona.


A zvezde večera niso bili ti. za poseben prispevek triatlonu sta plakete prejela Alojz Hvala (organizator triatlona Bled 1984 in prvi predsednik TZS) in Rudi Škapin (ustanovitelj prvega triatlonskega kluba v Sloveniji v Celju 1987), Matjaž Zupan pa je prejel zlati znak TZS, ki je najvišje priznanje Triatlonke zveze Slovenije vsem, ki so v triatlonu pustili poseben pečat. In ker verjamem, da vsi ne poznate dela Matjaža, ga z največjim ponosom delim tudi vam. Podeljujemo nagrado človeku, ki je v zgodovini slovenskega triatlona ...

 

 

Podeljujemo nagrado človeku, ki je v zgodovini slovenskega triatlona naredil zelo veliko, a je bil mogoče zaradi njegove netekmovalne usmerjenosti velikokrat spregledan.

Njegovo diplomsko delo z naslovom “Razvoj triatlona v Svetu in pri nas” popisuje zgodovino triatlona od začetkov do vključno leta 1997 in sicer na svetovnem in slovenskem nivoju in je edino delo, ki korektno povzema vse relevantne informacije. Kot tako je neprecenljivo za TZS in slovenski triatlon, saj vsak šport potrebuje zapise in tradicijo.

Po kratki tekmovalni karieri v začetku 90ih in resnih zdravstvenih zapletih, ki so ga tekmovalno oddaljili od športa, se je intenzivno vključil v organizacijsko strukturo TKL, kasneje tudi TZS. Danes še vedno zaseda mesto predsednika TKL in prispeva pomemben delež v klubu.

 

Že leta 95 je začel s trenerskim delom z mlajšimi kategorijami in bil eden izmed pionirjev dela z mladimi v triatlonu v Sloveniji. Bil je zelo aktiven na TZS, kjer je postavil in vodil izobraževalni sistem za sodnike in trenerje ter bil glavni sodniški delegat. To delo je nato predal naprej kolegu Milošu Petelinu. Je prvi diplomant generacije, ki je usmerjala triatlon na Fakulteti za šport.

 

Organizacija

  •     Bil soorganizator državnih prvenstev v triatlonu v Kočevju med leti 1994 in 1999, ko jih je tam organiziral TKL;
  •     Bil glavni organizator akvatlonov za vse kategorije v Tivoliju v Ljubljani med 2000 in 2003;
  •     Bil glavni organizator Sašovega duatlona med 2000 – 2004, kjer je leta 2004 organiziral neponovljivo tekmovanje pod reflektorji v centru Škofje Loke;
  •     Bil je prvi organizator akvatlonov za šolsko mladino (danes serija: Triatlon je zabaven) že pred 2008 in TKL jih prireja že osmo leto zapored.

 

Ugotavljam tudi, da skoraj vsi ki delujemo v triatlonu smo nekako tekmovalno povezani s triatlonom. Tukaj je Matjaž velika izjema, saj po operacijah in zdravstvenih zapletih nikoli ni mogel več resno tekmovati, a ga je velika ljubezen do triatlona obdržala v tem športu preko 20 let.

Torej Triatlonski klub Ljubljana je dobil s Tomšičem, Natašo Matejo in Matjažem kar nekaj priznanj, ki si jih štejemo v veliko čast in motiv za delo naprej.